Süryani mülklerine her durumda el konuluyor

Devletin Süryani mülklerine el koyması konusunda yeni bir örnek daha ortaya çıktı.

Daha önce itirazlara rağmen kadastro çalışmaları sırasında birçok Süryani mülkü Hazineye yazılmıştı. Geçtiğimiz günlerde de değişen Büyükşehir kanunu çerçevesinde ortadan kaldırılan köy tüzel kişiliklere ait olan Süryani mülkleri yine hazineye devredildi.

Daha sonra hazineye devredilen ve çoğunluğu kilise, manastır, mezarlık ile bunlara ait arazi olan bu mülklerin kullanımı da Diyanet İşleri Başkanlığı’na verildi. Ancak bu karar konunun gündeme taşınması sonrasında ortaya çıkan tepkiler nedeniyle daha sonra iptal edildi.

Kamuoyu bu tartışmaları yaptığı bir sırada, Süryani mülklerine her durumda el konulduğuna ilişkin bir bilgiye daha ulaştık; Diyarbakır, Sur’da aylarca devam eden çatışmalar sonucunda tahrip olan Süryani-Keldanilere ait binlerce yıllık Kilise ve kilise vakfına ait 12 dükkân ile 2 ev kamulaştırıldı.

mor-petyum

Konu hakkında gazetemize konuşan İstanbul Keldani-Katolik Kilisesi Vakfı Eski Başkanı Yusuf Basmacıoğlu, en son 2013 yılında Süryani-Keldani halkının kendi imkânlarıyla restorasyonunu yaptığı Mor Petyun Kilisesi ile birlikte 12 dükkân ve biri Diyarbakır Kültür Evi olarak kullanılan 2 evin resmi gazetede yayınlanan bakanlar kurulu kararıyla kamulaştırıldığını söyledi.

Kendileri de kamu hizmeti yapan bir kurum olduklarını ve dolayısıyla yapılan kamulaştırmanın mantıklı bir izahı olmadığını söyleyen Basmacıoğlu, “kamulaştırma kararının ortaya çıkmasından hemen sonra itiraz ettik. Lakin yaptığımız bütün itirazlara bugüne kadar yazılı hiçbir cevap almadık. Sadece şifahen ‘biz bu mülkleri restore edip size iade edeceğiz’ dediler. Aradan bir buçuk yıl geçmesine rağmen bu konuda hiçbir gelişme olmadı. Açıkçası, yaşadığımız son olaylar nedeniyle mülklerimizin bize iade edileceği konusunda kaygılıyız” dedi.

yusuf-basmacioglu

En son Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ile yaptığı görüşmede konuyu gündeme getirdiğini aktaran Basmacıoğlu, “devlet bu durumun nasıl ve ne zaman sonuçlanacağı konusunda bize açık bir cevap, bir tarih vermiyor. Dolayısıyla yarın bizim ne ile karşılaşacağımız konusunda hiçbir bilgimiz yok” dedikten sonra binlerce yıllık tarihi ve kültürel değeri olan bir vakıf mülkünün devlet tarafından kamulaştırılmasının kendilerini korkuttuğunu söyledi.

Bugüne kadar sürekli olarak açık kalan ve ara ara ayinlerin yapıldığı 1700 yıllık Mor Petyun Keldani-Katolik Kilisesi’nin restorasyonunu kendi imkânlarıyla yapmaya hazır olduklarını Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne söylediklerini de aktaran Basmacıoğlu, “Devlet bize ait olanı bize versin. Biz kendi ellerimizle bugünlere taşıdığımız ve insanlığa mal olmuş bu değerlerin binlerce yıllık sahipleri olarak, bundan sonra da Diyarbakır ve insanlığa hizmet etmesini sağlayalım” dedi.

Yazar : Admin

Bu Sayfayı Paylaşın